Make your own free website on Tripod.com
Kohės i ndez buzėt
Home
Vlerėsimet - Evaluations
Botimet Oaz
Fragmente nga librat - Fragments from the books
Intervista- interviews
Contact Me
Family Photo Album

untitled.jpg
Tė vritet bukuria?! Kortezh i vargjeve tė mia...

 

                    N J E R Ė Z,    Kontinentit

                                      

                                               r r u d h u r,

                          

                           harrojeni    J A N U S I N  “ lezet” :

 

                              gjysmė        r r e c k o s u r,

 

                                         g j y s mė    M b r e t … , “ )

 

 

P A S      PASQ Y R Ė     M U R O R E

 

L’ALFABETO DEL DOLORE

 

Sta-tue...

Bus-ti…

Monu-menti…

Manifesti…

Bande-ruole…

Ri-tratti…

nel Muro fatto

con le pietre del DOLORE! 

         Si’,  si’, personalmente il Dolore:

         Con il volto di –D,

         Occhi che gli soffrono,

         Labbra che  le tremano,

         Mani rachitiche, incapaci;

         Il petto               una volta si respira forte

si e rimpieva di fiato

e qualche volta no…

         Come una fisarmonica solo con due note:

         “AH!… ed OH!”

         Forse cosi“ sara“ il POLSO DEL DOLORE?…

 

 

*

3. Οι ΘΕΟΙ  πληγώθηκαν

θανατερά, τους είδατε; ...

Τα δάκρυα κυλούσαν  παιχνιδίζοντας,

«οι ψυχές» την καρδιά,

απ’ τους πόνους σου ραγίζουν,

μεγάλος ψυχικός κλονισμός,

σαν οι θεοί  πληγώνονται,

άσε σαν θανατώνονται!...

Οι τραγικές μάχες

του ΑΙΣΧΥΛΟΥ ΠΑΤΕΡΑ

στο αρχαίο ΘΕΑΤΡΟ...

Ξαναπληγώνουνται σήμερα κομικά,

το γέλιο τους έτοιμο

να ξεσπάσει σαν καταρράκτης.

Οι θάνατοι τις φτερούγες του

αλλάζουν σαν πόλους,

Κάποιοι με επωμίδες

σιγά χειροκροτούν! 

...απ’ τις Κορυφές πέφτουν

 σαν ΚΟΥΚΛΕΣ...,

μαζί με την Ομαλή

και λεία Πράξη!

ΤΟ ΠΛΗΓΩΜΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ

Kristaq F. Shabani
untitledfghfxgj.jpg
Olimpi pėrflaket si tė ishte diell...

Laku me penj tė florinjtė

 

Z.

Njė kulpėr kacavjerrėse

me bistak tė bardhė;

njė zemėr tė gjerė

pėr tė tjerėt,

si rrugė e ngushtė pėr veten…

 

B.

Gdhije dhe errje ditėt

nė hemisferėn e kufizuar tė qiellit

[E mbyllur hapėsira e tė tjerėve]

Shtyje me bėrryl pėshpėritjen,

pėrflisje…

 

A.

Ah, pėshpėritje e kryqėzuar…

R.

“Ku ka nevojė shtrėngonte si lak.

Tė zgjidhte nė mėngjes,

tė lidhte prapė nė mbrėmje,

kėmbėt tė ecnin vetvetiu”.

 

Dh.

Pėr falje nė tempull e rrėfim…

 

 

We live in this Continent

but we’re another, independent (Continent)

than the one we’re breathing in,

and the system of universal light

and whatever else

is like a tale , a myth (to us).

We have our sun,

our moon,

an dour metric system,

our deep – green forests in

unimaginable dreams

we haven’t got seas…

but oceans of soul!

That’s why this memorial service echoes

and only the spiritual people hear it,

the humanists

that ring the bells of respect

they listen silently…

but in deep emotion do the heavenly temples hear…

We have no need for compasses

we feel each other’s breath:

dozens of whips with the sun and the moon

we have the need for eachother 

as we certainly have the need for this breath.

 

untitled3.jpg

*  *    *

KOMBI

 

Sy prej smeraldi

me vėshtrim perėndish,

Dhėmbė diamantė

pa kufij tretjeje,

Organe vitale

nė trup me pėrbėrje flori,

Nė zemėr njeriu AJZBERGĖ!

 

KRISTAQ F.  SHABANI (SABANI)

 LSHASH, I.W.A, W.P.S, “XASTERON”

 

VENDLINDJA:  Gjirokastėr, Albania

Vendbanimi: Gjirokastėr (Lagjja “18 Shtatori”Pallati  87/4), Albania

Telefoni: Mobil 00355692553056, Fiks 003558465867

Prejardhja familjare: Intelektuale. 

E-mail-: kristaq_f_shabani@yahooo.com, pegasi2003@yahoo.com

Pozicioni aktual: shkrimtar profesionist. Anėtar  i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Shqipėrisė, anėtar nderi  dhe anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė me qendėr nė Ohajo SHBA I.Ė.A,  Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkohorė tė Globit Ė.P.S, anėtar nderi i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Poetėve “XASTERON - Zaloni” Athinė, Greqi

Gjuhėt e huaja:  Greqisht, italisht; kam njohuri  nė gjuhėn ruse.

Nga viti 1995 deri nė vitin 2005 gazetar i njė gazete evropiane.

 

Ka botuar  nė tė gjitha organet e shtypit qendror dhe periodik si dhe  nė organet e shtypit ushtarak, nė revistėn shkencore “Pėr mbrojtjen e Atdheut”, gazetėn “Luftėtari” dhe “10 korriku”” tema tė caktuara tė nevojshme nė planin shkencor- kėrkimor dhe nė sferėn e didaktikės  ushtarake si dhe poezi, prozė e tjera gjatė tė periudhės 1966-1993 si dhe jashtė vendit 1993-2007

 

Qė nga viti 1992, si rrjedhojė e talentit dhe dhuntisė, pėrkushtohet tėrėsisht nė veprimtarinė shkrimore, botuese duke vijuar e duke qenė nė radhėt progresiste pėr progresivitetin e vendit me ndihmesė mediatike dhe botuese. Karakteristikė: Mėvetėsi dhe tė pėlqesės pėr tė kontribuar si krijues e si intelektual.

 

Pėrvoja letrare

E pėrkufizuar nga tė tjerėt:

(Shtėpitė botuese nė Shqipėri dhe jashtė vendit)

 

Kristaq F. Shabani, poet dhe shkrimtar i njohur, jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė vende tė tjera, ka pėrfunduar studimet e larta  nė Tiranė dhe nė Shkodėr. Tashmė ėshtė nė profesion tė lirė, duke u nisur nga mundėsitė e krijuara nga sistemi demokratik i vendosur  nė Shqipėri. Botimet e tij nisin preludin nė Shtėpinė botuese “Thamiris” nė Athinė. Ėshtė shfaqur para lexuesit me libra tė veēanta nė tė gjitha gjinitė, duke filluar nga vėllimet poetike, vėllime me skica dhe tregime, publicistikė, novelė dhe romane. Prej vitit 1992 deri nė vitin 1998 ka ushtruar veprimtarinė e tij shkrimore nė Greqi. Vėllimet e tij poetike: “Pulsi i dhimbjes”(shqip, italisht), botuar nga Shtėpia botuese “Thamiris” nė vitin 1997, ėshtė ribotuar disa herė nga kjo Shtėpi botuese.* “Seli nė qiejt” poemė (shqip, greqisht, anglisht, rumanisht) * “Vilarėt e verdhė” , poemth *,  “I vij rrotull Pomonės” * ,“Virtyti i thyer”, (shqip, greqisht); * “Oaz”(shqip, greqisht), poemth, Shtėpia botuese “Jonalda” , Berat. ”Elegjia e Ėngjėllit”(shqip, anglisht, greqisht), pėrkthyer nė anglisht nga pėrkthyesja greke Vasiliki Kalahani, nė greqisht nga Kosta Gaxhioni, “Kohės i ndez buzėt”, “Astma e lindur”, ”Trinomi i cicėrrimės”, “Stina e pestė”, “Eol, tė falem” e tjerė.

 

Vėllime me skica dhe tregime: * “Asfiksia e shembsave” , * “Profeti i liruar”.

 Publicistikė: * “Jorgo Bukas” (Mbresa, Kujtime, Artikuj”) me bashkautor (Harrilla Koxhioni), “Jonalda”, * “Intelekt 2001..” 1, “Intelekt 2001…” 2, “, “Njeriu pronė e tre shteteve” monografi “Lidhėsi shpirtėrore” me bashkėautor (Laver Stroka), “Inxhinieri sygėshtenjė dhe Magjia e mbretėreshės”.

 

Romane: *“Kryefjala e Fatales”, roman Shtėpia botuese “Thamiris”, “Pėrhumbja e ngjyruar”, “Vilat e Formacioneve (Drama e Globit nė njė copėz letėr).

Libri  “Virtyti i gėnjyer”, Antologji vetiake (gjashtėtip) ėshtė botim i Shtėpisė botuese “Fjalėt e qiririt” dhe Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”, qė pėrmban nė strukturėn e saj kėto vepra: 1. “Era e mėnjanimit” 2. “Asfiksia e Shembsave”, skica e tregime 3. “Atje ku homazhojnė dallėndyshet”, skicim historik 4. “Gėnjeshtra me unazė”, analitikė. 5.Virtyti i thyer, vėllim poetik. 6. “Epigram i mortuar dhe shthurja e ėndrrės” vėllime poetik. 7.” Gėzimi i Vjeshtės” (shqip, anglisht).  8. “Livadhi i Nuseve”, pragnovelė. 9. “Horoskop sipas Yjeve tė “Dijes”, ese.

Nė vitin 2004 Kristaqi botoi librin “Itinerari i magjisė” [Mbreti i kuzhinės] me bashkautor Pandeli Sulin. Po nė kėtė vit ribotoi romanin “Kryefjala e Fatales”.

Libri “Jetari” ėshtė njė libėr monografik i konceptuar me njė stil vetiak.

Nė vitin 2006 botoi edhe veprat: “Perla- Profil i biskuar” (Zagoria), Antologjinė e parė vetiake pėr fėmijė tė titulluar “Refleks nė ujėvarė”, ku nė tė pėrmblidhet edhe romani pėr fėmijė“Sarushja”; “Refleks nė ujėvarė”2 (romani “Kejda”) antologji e dytė vetiake. Ka pėrgatitur pėr botim rreth 20 vepra tė tjera nė tė gjitha gjinitė letrare si dhe me temė historike.

Nė vitin 2007 botoi libri “Pronori A.B dhe astma e lindur”, ku nė substratin e kėtij libri bėn pjesė dhe poemthi ”A passage of answers in mirror of the soul” pėrkthyer nė anglisht nga  Shaun Thompson.

 Ka nė proces botimi librin “Kronikani”,  “Njeriu pronė e tre shteteve”,”Korsi e kaltėr”(shėnime kritike pėr letėrsinė e tė rinjve shqip, anglisht) , “Ezmerka me topuz” poemė lirike, “Jam njė notė mbi pentagramin“ greqisht. Ėshtė duke pėrgatitur romanin “Kordoni i verės”(Vila e Formacioneve) si dhe Antologjinė e tij tė dytė vetiake, tw quajtur “KRISTANIADA”, ku bėjnė pjesė 12 vepra tė tij poetike: “I vij rrotull Pomonės”, “Jam njė notė mbi pentagramin”, “Stina e pestė”, “Trinomi i cicėrrimės”,”Eol tė falem”, “Esmerka me topuz” (poemė lirike), “Kohės i ndez buzėt”, “Astma e lindur”, “Dy pronorėt” (poemė), “Seli nė qiejt”  si dhe antologjinė poetike nė gjuhėn angleze “Kristaniada” me  veprat: “A Seat in Heavens”, “Autumn Joy”, “Elegy of the Angel”, “The Opening of the Curtain”, ”A passage of answers in mirror of the soul”, “Eol tė falem”

Ėshtė Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI”,Albania, me qendėr nė Gjirokastėr qė nga krijimi i saj, me degė nė tė gjithė trevėn e Jugut tė Shqipėrisė si dhe jashtė vendit, atje ku jetojnė krijuesit e emigruar. Ka udhėhequr mjaft veprimtari letrare, kritike, analitike, simpoziume, konferenca e tjera. Ėshtė iniciues i lidhjeve me simotrat nė disa vende tė Evropės dhe tė Botės. Redaktor i shumė veprave poetike, nė prozė si dhe historike. Inicius gjithashtu i lėvizjes letrare: “Ndryshimi kėrkon ndryshe”. Kristaqi ėshtė drejtues dhe botues i organit letrar “PEGASI”, i cili del nė Gjirokastėr, qė nga maji i vitit 2002 si dhe i gazetės “Intelekt 2001…”, numri i parė i sė cilės doli nė maj tė vitit 2004.

Krijimtaria e tij ėshtė vlerėsuar me ēmime ndėrkombėtare tė para deri nė tė parė si nė Greqi (Antologjia “Virtyti i gėnjyer”, Konkursi “Fabula 2005” e tjerė . Ėshtė nderuar me diplomė nderi nga Olimpiada e Shkrimtarėve zhvilluar nė Athinė nė vitin 2004 si dhe nga Kongresi Ndėrkombėtar i Letėrsisė, prill  2007. Ėshtė ftuar tė marrė pjesė nė shumė veprimtari letrare ndėrkombėtare nė SHBA,Greqi, Indi e tjerė.  Shumė krijime tė tij,   qė nga viti 2002, janė botuar nė revistėn letrare tremujore “KELENO” tė poetes sė njohur greke PANAJOTA HRISTOPULU- ZALONI nė Greqi, nė anglisht dhe greqisht, nė rubrika tė veēantė “POET INTERNATIONAL”apo nė faqen “PEGASI” tė kėsaj reviste. Janė reklamuar e publikuar veprat e tij edhe  nė revistėn braziliane “Pensa di Cui”tė Jose Roberto Seki, “POMEZIA NOTIZIE” Itali tė poetit Domenicco De Felice e tjerė. Po kėshtu janė dhėnė mjaft vlerėsime nga kritika letrare e vendeve tė tjera, kryesisht Greqi, Itali, SHBA. Ėshtė pėrfshirė me shumė poetė dhe shkrimtarė tė huaj  nė antologjinė “Me flakėn e krijimit”, botim i Lidhjes  Zaloni “Xasteron”, Athinė , Dhjetor 2004. Ka pėrkthyer mjaft krijime tė autorėve tė ndryshėm nga disa vende, tė cilat janė botuar nė gazetėn letrare “Pegasi” dhe nė revistėn letrare “KELENO” si dhe librin poetik tė poetes Panajota Zaloni “Galopimi i kalit bojė blu”.  Nė vitin 2007 ka pėrgatitur njė maket tė revistės “PEGASI” me krijime nga 500 poetė tė Shqipėrisė, kryesisht tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” dhe poetė nga gjithė Bota nė shtatė gjuhė. Sė toku me pėrkthyesin Kosta Gaxhioni ka pėrkthyer  veprėn “Hajku” tė poetes greke Eftihia Kapardheli. Po pėrgatit  njė antologji me krijime nga Poetėt e Jugut tė Shqipėrisė.

Ka publikuar nė Internet mbi 1000 poezi tė tij.

 

Publicistikė

Drejtor dhe botues i gazetės letrare “PEGASI”, organ I Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi” Gjirokastėr qė prej vitit 2001 qė del periodikisht nė Gjirokastėr dhe qė shhpėrndahet pothuajse nė Shqipėri dhe jashtė (direkt me E mail e tjerė) pėr tė realizuar shkėmbimin universal tė vlerave me simotrat, pothuajse nė tė gjithė botėn qė realizohet edhe nėpėrmjet LSHAN. Kjo gazetė herė pas herė boton edhe nė gjuhėt anglisht dhe italisht.

Nėn drejtimin tim  dhe tė Lidhjes sė Krijuesve  “Pegasi”  dalin gazetat periodike:

 “Ēiltėr” , organ i Kėshillit Koordinativ tė Shoqėrisė Civile tė Trevave tė Jugut;

“Intelekt 2001…” organ i  intelektualėve zagoritė nė Gjirokastėr;

“Impuls”, organ i talenteve tė shkollės 9 vjeēare “Koto Hoxhi” Gjirokastėr;

“Ēajupi” organ i talenteve tė shkollės 9 vjeēare “Andon Aako Ēajupi” Gjirokastėr;

“Labova e Kryqit”, organ periodik historiko- kulturor; “Lliari”, “Nivani”, “Sheperi”, “Katundishta”, “Falim dhe shpresojmė”,  “Rrėza – prolog”, “Doshnica”, “Zheji”; “Sprova” ,organ i Qeverisė sė Nxėnėsve  tė Shkollės sė Mesme tė Bashkuar “Bilal Golemi” ura e Kardhiqit, “Dorian” organ i shoqatės sė fėmijėve Gjirokastėr, “Koshovica – Ura” (shqip- greqisht). Janė nė fillesė gazetat “I pėrkushtuari  “Bukuri e luleve “ e tjera.

 

Ėshtė Kryetar i Kėshillit botues tė disa gazetave periodike dhe anėtar i disa redaksive dhe kėshilleve botuese.

Kontribut ka dhėnė nė pėrgatitjen dhe botimin e mjaft veprave tė autorėve dhe talenteve tė reja nė Trevėn eJugut tė Shqipėrisė dhe mė gjerė, duke qenė redaktor dhe konsulent i  qindra librave  tė botuara nė tė gjitha gjinitė e letėrsisė, duke organizuar dhe disa Panaire –Ekspoze tė librit nė Trevėn eJugut tė Shqipėrisė.

Ka pėrgatitur drejtuar, skenarizuar, promovime letrare, analitika, panaire librash tė autorėve tė “Pegasit”, debate e reklamime televizive, prezantime tė veprave tė shkrimtarėve dhe poetėve nga Bota, sesione shkencore me objekte thelbėsore pėr progresin letrar dhe shoqėror si dhe pėr tė evidentuar figura tė sfumuara nga sistemi i mėpėrparshėm nė sferėn letarre dhe historike.

Fillesat e kėsaj veprimtarie janė qysh nė vitet e qėndrimit nė Greqi (Athinė) duke u aktivizuar  nė favor tė progresit, qytetėrimit, civilizimit, humanizmit dhe fitimit tė statusit trajtues tė emigrantėve, pėr tė krijuar  njė klimė sa mė tė favorshme dhe njė nyje ndėrlidhėse me objekt Evropianizimin e vendit. Nė shumė takime tė organizuara ka ngritur probleme tė mprehta pėr ecurinė.

 

Nė tė gjitha veprimtaritė letrare e historike tė zhvilluara nė Gjirokastėr, Tepelenė, Pėrmet, Sarandė, Delvinė tė Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”, rreth 350 tė tilla, ka marrė pjesė me  fjalė hyrėse e pėrmbyllėse,referate, analitikė, diskutime kritike me theks, tė cilat janė botuar nė librat e tij, tė botuar gjatė periudhės intesive  tė botimit 1997 –2006 si    Shqipėri, Greqi, Brazil, Itali e tjerė; po kėshtu nė  rrjetin  e pasur mediatik tė Trevės sė Jugut, pėr tė cilin ka qenė ideator dhe realizator i tij.

 

Raportet me Shoqėrinė Civile:

Kryetar i Lidhjes sė Krijuesve (Shkrimtarėve, Poetėve dhe Artistėve) “Pegasi” me qendėr nė Gjirokastėr dhe me shtrirje nė tė gjithė Jugun e Shqipėrisė me degė jashtė vendit Athinė, Kosovė e tjerė. Kjo lidhje ėshtė krijuar nė vitin 1998, nė Gjirokastėr, me vendim gjyqėsor 161 datė 23.07.1998.

Ushtron detyrėn  Kryetar i Kėshillit Koordinativ tė Shoqėrisė Civile tė Trevave tė Jugut tė Shqipėrisė

 Kryetar i Shoqatės Atdhetare –Kulturore “Ēajupi” tė Zagorisė, Dega Gjirokastrės si dhe anėtar i Kryesisė i kėsaj Shoqate.

Gjatė periudhės 1998-2006 ka dhėnė njė kontribut tė veēantė nė ngritjen e  autoritetit dhe veprimtarinė e Shoqėrisė Civile nė Jug e mė gjerė.

 

                                                          

 

 

 

 

CURRICULUM VITAE

 

Personal Information

Name : KRISTAQ

Father: FORI

Mbiemri: Shabani

SurPlace of birth: Gjirokastėr, Albania

Living place: Gjirokastėr (lagjja “18 Shtatori”Pallati  87/4)

Family origin: Intellectual.  Father, Fori, University degree, graduated abroad, in Greece, ; Grandfather Athanas Shabani, University degree,  American, Canadian, Greek citizenship. He lived in Canada and NEW YORK(SHBA) for  60 years.

___________________________________________________________________________________________

Profession : Teacher.

Actual position: profesionist writer. Member of the Albanian writers and artists’ Association, honoured member and member of the  International writers Association IWA with headquarters in  Ohio USA, honoured member of the writers and poets’ Association “Xasteron - Zaloni” Athinė, Greece.

Foreign Languages: Perfect knowledge of Greek, Italian; Good knowledge of  Russian.

From 1995 and on  journalist of the “Euroelliniki” newspaper.

___________________________________________________________________________________________

Education:

High school in  Delvine.

University degree, faculty of Languages & Literature

The academy of Land Forces (multi machines), ,Tiranė .

University “Luigj Gurakuqi” Shkodra, Faculty of History & Geography

Several training courses in the literary, publicity and military fields. .

___________________________________________________________________________________________

Literary experience:

Defined by others:

I. Poetic works:

“The pulse of pain”

“Turn around to Pomona”

“A seat in Heavens”

“The Oasis”

“Yellow strips”

“The breathing of the man”

“The Shining Medallion”

“The Trinomial f the Twittering”

“The fifth Season”

“I light the lips of Time”

“The inborned Asthma”

“Eol, I pray to you”

“The Splendour f the Cross”

“I am a note on the Pentagram”

“Elegy of the Angel”

“Are gods mortal”

“The swarthy Girl with a Chingon”

“The Broken Virtue”

“Mortal Epigram and the dancing of the Dream”

“Autumn’s Joy”

“Two Possessives”

 

 

 

II. Prose:

“The Subject of the Fatal” Novel

“The freed Prophet” Sketches & Stories

“The asphyxia of Ruiners”

“The Brides’ Meadow”

“Reflex in the Waterfall” (Self Anthology) 1, 2 for children

“Sara” Novel for children

“Kejda” Novel for children

“ Villas of the Formations”  (The Braid of the Summer)  Novel

“The colored Fainting” Novel

 

III. Publicistique:

 

“Vitality”

“The Itenerary of the magic”

“Jorgo Boukas”

“Spiritual connection”

“The magic of the queen Chestnut”

“The reporter”

“The pearl”

“Intellect 2001”

“Intellect 2002”

 

IV. Comedy

 

“The yellow worm - spider”

“The rotten night”

 

V. Literary criticism

 

“The blue lane” critique, recence, analytics

“The Wind of the Shunning” Analitycs

“The lie with the Ring”  Diagram

“Horoscope based on the Stars of Knowledge” Essay

“ There where the Swallows pay their Homages”

 

VI. Translations

 

1.                  “The galloping of the blue horse” writen by Panajota Hristopulu Zalone

2.                  (Peace.... I am afraid)

 

VII.  Included in the Anthology “With the flame of creation” Xasteoron – Zalone” Greece.

His creations are included in many literary Anthologies and Almanachs in the world. His poetries, especially those taken from his book “A seat in Heavens” are published in the “Keleno” periodical magazine, “Pensa aqui” Brasil, “Pomecia Notizie” Italy and many other magazines throughout the world. During all this time he has published in the periodical literary press in Albania from the year 1974 in the magazines “Ylli”, “Nentori”, “10 Korriku”, “Shqiptarja e re”, as well in the newspapers “Drita”, “Zeri i rinise”, “Mesuesi”, “Bashkimi”, “Zeri i popullit”, “Pararoja”, “Java” etc.

 

VIII. Chief of the newspapers “Pegasi” edition of the Writers’ Association “Pegasi” and the magazine “Pegasi” 2007,  newspapers “Intelekt 2001”, “Ēilter”(edition of the coordinative council of the civil society of the southern territories); newspapers “Sheperi”, “Lliari”, Labove e Kryqit”, “Nivani”, “Katundishta”, “Zheji”, “Doshnica”, “Falim dhe shpresojme”, si dhe “Reza Prolog” etc.

 

IX. Kristaq is the iniciator of the “Pegasi” movement for a  transformed Literature and a Universal exchenge of Values”. He has taken part in some national and  International literary activities. Winner of many International prices. Editor of a thousand literary works in Albania in every literary genres, as well motivator of the translation of the Albanian Literature in many foreign languages. Ideator and organisator of the national and international literary activities. “Pegasi” has its baranches in the whole suoth of Albania as well in Athens, Greece, Kosovo and the whole world. In the “Pegasi” newspaper are propagated in Albanian Language and other languages nearly 300 poets from the world from the translators Kosta Gaxhoni, Aleksandra Shabani, Mirela Dudi etc. The 32nd edition of the newspaper “ Pegasi” is translated in seven languages of the world.